. Kolik škol si zkusilo přijímačky? – map-orpcernosice

Kolik škol si zkusilo přijímačky?

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) letos poprvé zrealizovalo projekt „Přijímačky nanečisto“. Hlavním cílem bylo žáky připravit na práci s testy a s časem vyhrazeným na jejich řešení, seznámit je se všemi dokumenty, nasimulovat prostředí a podmínky „ostré zkoušky“.

Cermat v těchto dnech školám zasílá dotazníky zaměřené na vyhodnocení projektu, aby Cermat a MŠMT získaly zpětnou vazbu. Dosud není zřejmé, kolik škol se nakonec dobrovolného testování zúčastnilo.

„Školy se nám do projektu nijak nepřihlašovaly, proto zatím nemáme přesný přehled o tom, kolik z nich se testování skutečně zúčastnilo,“ říká ředitelka Cermatu Barbora Rosůlková s tím, že k 28. lednu byl evidován počet stažení cca 2200.

„Chceme upozornit, že na základě žáky dosažených bodových výsledků není vhodné činit jakékoliv závěry. Zkouška nebyla zadána a vyhodnocena centrálně, nešlo tedy o naprosto srovnatelné podmínky. V ostrém režimu navíc konají uchazeči 2 pokusy a je brán vždy lepší výsledek zvlášť u testů z Českého jazyka a literatury a testů z Matematiky a její aplikace,“ dodává Barbora Rosůlková.

Ostré testy jednotných přijímacích zkoušek se konají v dubnu, některá látka podle ředitelky Cermatu ještě nemusí být ve školách probrána a učivo zopakované. Bylo však důležité, aby v testech nebyla vynechána důležitá nebo problematická témata.

„S dvouměsíčním časovým předstihem se tak žáci základních škol – budoucí uchazeči o přijetí do střední školy – dozvěděli, jaké případně učivo je třeba dopilovat a jak se celkově na přijímací zkoušku připravit i psychicky. Může to pro ně být také signálem, ve které oblasti mají ještě nedostatky a motivací pro učení se v čase, který do ostrých přijímacích zkoušek zbývá,“ uzavírá Rosůlková.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*